През 2007г. бе проучена тракийска могила край с.Осиковица, м.Пряслопа, община Правец.
Могилата се намира на около 8 км южно от селото на склон с денивелация в северна посока. Има полусферична форма, висока е 3,20м с диам. 25м.
В могилата са открити три ями, датирани във втората половина на ІVв.пр.Хр. (сн. 3).
Те се намират в южната половина на могилата, в близост до нейния център, вкопани са в могилния насип и не се застъпват една с друга. Примери за подобни ями са няколко могили от некропола на Истрия (VІ-Vв.пр.Хр), както и насипът на Жаба могила край гр.Стрелча (ІV в.пр.Хр). И трите ями се засичат на терена като идеално очертана окръжност с керемидено червен цвят. В могилата не са открити други археологически структури, включително наличие на гроб
Яма № 1 е с кошеровидна форма (на обратно пресечен конус със заоблено дъно), с диаметър-1,70м в горната си част и 0,45м в долната, дълбочина -1,10м - сн. №4 |
|
Вкопана е в могилния насип на дълбочина 1,20м от т.0. На терена първоначално се очертава, като почти правилен кръг с червен цвят с дебелина на контура около 6см. Непосредствено в средата на северното очертание на ямата се разчисти един необработен камък. Пълнежът на ямата се състои от сивокафява глинеста пръст, примесена с дребни въглени, няколко парчета от горели човешки кости и единични фрагменти керамика. На дълбочина 0,50м в СИ стена на ямата се откриват няколко по-дребни ломени камъни и по-голяма концетрация на въглени. Дъното на ямата е запълнено с множество въглени. Стените на ямата са придобили червен цвят вследствие на горял интензивен огън. В разрез дебелината на отухляването на стената е от 6см при повърхността до 3-4см при дъното на ямата. Вероятно опалването е извършено с тънки съчки. Наличието на едрозърнест пясъчник с по-високо съдържание на железни окиси в пълнежа придава ярко червени очертания на ямата и нейните стени.
|
Яма № 2 се открива в могилния насип на дълбочина -1,75м от т. 0. Тя е със сферична форма, заоблено дъно и размери: диаметър - 1,00м и дълбочина-0,35м. На дъното на ямата се откриват въглени и горяло дърво с по-големи размери. Пълнежът на ямата е от много твърда, сивокафява глинеста пръст и дребни въглени. Стените на ямата са отухлени в кафявочервен, на места сивокафяв цвят. Преди локализиране на очертанията на ямата се разчисти горяло петно (вероятно огнище) в пласта над нея. Подобна запечатка от огнище върху яма, вкопана в насипа е открита в могила от Етрополско - Правешки връх, м. Генковото.
Яма № 3 е със сферична форма и заоблено дъно, диаметър - 0,90м и дълбочина -0,35м. Локализира се на 1,20м от повърхността.
Пълнежът на ямата се състои от множество въглени, примесени с кафява глинеста пръст. В ЮЗ край на ямата са поставени пет дребни ломени камъни, очертаващи дъга. Стените на ямата са по-слабо отухлени в червенокафяв цвят.
|
|
Ямите от могилата в с.Осиковица са с ритуално предназначение и са част от ямен култов комплекс, маркиращ древно култово място. Въз основа на керамичния материал обектът може да бъде датиран втората половина на ІVв.пр.Хр. В тези ями няма поставени дарове, не се откриват жертвоприношения на животни, но по всяка вероятност са извършвани ритуали, свързани с култа към мъртвите, като са принасяни течни хранителни жертви - възлияния на вино, вода, мед и мляко и др.
Следи от античен гроб в насипа не са открити. Ями в могили без гроб са известни от с. Равнище и с. Калугерово, Правешко; с.Борово, Русенско. Това поставя въпроса за предназначението на могилата. Най-вероятно е, че тя не е надгробна, а ритуална и е насипана, за да скрие съществувалото светилище.
автор: Татяна Борисова
(ИМ-Правец) |